Dünyada ve Türkiye’de kızamık vakaları neden arttı?

Kızamık vakaları neden arttı

Son yıllarda aşı karşı kampanyaların artışı ile birlikte dünyada ve ülkemizde bulaşıcı hastalıkların birçoğu gibi kızamık vakalarında da artış gözlenmektedir. Kızamık vakalarında gittikçe artış yaşanıyor Avrupa’da 2017 yılında 23.927 kızamık vakası görülürken 2018’in ilk 6 ayında 41000 vaka görülmüş, geçmiş yıllara göre yaklaşık % 400’lük kızamık vaka sayısı artışı söz konusu olmuş, 37 hasta kızamığa … Devamını oku…Dünyada ve Türkiye’de kızamık vakaları neden arttı?

Bebeklerde yürüme

Bebeklerde yürüme

Bebeklerin yürümeye başlaması aileleri için çok heyecan verici bir adımdır. Bebeklerin yürümeye başlamadan önceki öncül hareketi bir mobilyaya tutunup ayağa kalkmalarıdır, ardından sıralamaya, bir süre sonra ellerini bırakıp ayakta durmaya başlarlar. İlerleyen dönemde bebeğin kas gücünün artışı ve cesaretini toplaması ile bebek yürümeye başlar. İlk yürüme adımlarında kollarından güç almak için kollarını iki yana açarlar, … Devamını oku…Bebeklerde yürüme

Bebekler ne zaman emeklemeye başlar?

Bebekler ne zaman emeklemeye başlar

Bebeklerin emeklemeye başlaması motor fonksiyonların olgunlaşması sonucu gerçekleşir. Emekleme için ilk adım bebeğin desteksiz oturmaya başlaması ile olur. Bu yüzden emekleme genellikle 7. aydan itibaren başlar, bazı bebekler uzun süre desteksiz oturduktan sonra emeklemeleri 10. ayı bulabilir. Bebeğin emeklemesi nasıl desteklenmeli? Bebeğin emekleyebilmesi için öncellikle yere bırakılması gerekir. Temiz bir çarşaf serip bebeğin yanında oturarak … Devamını oku…Bebekler ne zaman emeklemeye başlar?

Bebek ve çocuklarda yastık kullanmak gerekli mi?

Yastık kullanmak gerekli mi?

Bebek bakımı ileride oluşabilecek sıkıntılı durumları önlemede önemli bir süreçtir. Bu dönemde vücuttaki belli bölgeler henüz gelişmemiş olduğundan ebeveyn gözlemi ve yönlendirmesi önemli yer tutacaktır. Bu konuda kulaktan dolma bilgileri kullanmak yerini uzman görüşüne başvurmak her zaman öncelikli tercih olmalıdır. Bu noktada en önemli konulardan biri de bebeklerin uyku ortamıdır. Uyku ortamına gerekli dikkatin gösterilmesi … Devamını oku…Bebek ve çocuklarda yastık kullanmak gerekli mi?