Bebeğin kakasının rengi ne anlama gelir?

Bebeğin kakasının rengi ne anlama gelir?

Bebeklerde kaka rengi çeşitli hastalıkların habercisi olabileceği gibi dönemsel olarak da farklılık gösterebilir. Örneğin; bebeklerde kaka sindirim sıvıları besin içeriği, bağırsak florası gibi faktörlere bağlı olarak dönemsel değişkenlik gösterebilir. Bunun yanı sıra bebeğin ilk 24 saatte yaptığı ve mekonyum olarak adlandırılan kaka içinde; amnios sıvısı, dökülen barsak hücreleri ve barsak salgıları barındırır. Bu sebeple mekonyumun rengi diğer kaka renklerinden farklı olarak yeşil ve siyah renktedir.

Yukarıda bahsettiğimiz dönemsel farklılıklara bir örnek de 3-8. günde görülmektedir. Bebeklerin 3-8. günde yaptığı kakaların rengi genelde sarı-yeşildir ve bu kakalar geçiş kakaları olarak adlandırılmaktadır. 8. günden sonra sadece anne sütü alarak beslenen bebeklerdeki kaka rengi sarıdır ve çoğu zaman ileri seviyede yumuşak kıvamdadır. Formül mama ile beslenen bebeklerde ise kaka rengi sarı, kahve ve daha koyu kıvamda seyreder.

İlk 6 ayda anne sütüyle beslenen bebeğe 6 ayın sonunda ek gıda verilmesinin başlamasıyla birlikte kakada sindirilmemiş besin artıklarına rastlamak mümkündür. Bu durum normaldir. Bunun yanı sıra alınan gıdalara göre çeşitli değişiklikler de gözlenebilir. Örneğin; havuç yemiş bebeğin kakasında turuncu alanlara rastlanabilir.

Kaka renginin yeşil olması bebeğin sağlıklı ve huzurlu bir bebek olması durumlarında normal olarak kabul edilir. Ancak sürekli ağlayan ve huzursuz olan bir bebekte yeşil mukuslu kaka durumu besin alerjisinin habercisi olabilir. Bunun yanında yeşil kaka barsak enfeksiyonları sırasında da görülebilir.

Bebek kakasında görülen kırmızılık ise genellikle aktif kan gelmesinin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun en sık olarak görüldüğü alerji tipi ise inek sütü alerjisidir. Ayrıca anüste kaka yapmakta zorlanmaya bağlı olan anüs çatlağı ve enfeksiyonları durumlarında da kakada kanlı alanlara rastlanabilir.

Bebeğin ilk günlerindeki sarılıkla beraber seyreden beyaz-gri kaka ise safra tıkanıklığına işaret olabilir. Erken tedavinin önemi göz ününde bulundurularak bu durumda acilen hekime başvurmak gerekmektedir.

Son olarak bebeklerde siyah kaka görülmesi durumlarında ise demir kullanımı konusu karşımıza çıkmaktadır. Demir tedavisi bir bebekte huzursuzlukla beraber olan siyah kaka bağırsaklarda gizli kanama olasılığını çağrıştırmalıdır.

Yorum yapın